Briefpanel.pl

katalog firm

Dodaj firmę

 

O nas

Serwis briefpanel.pl zawiera interesujące artykuły i aktualności z branży marketingowej. Ponadto, w serwisie można umieścić wizytówki firmy. Jeżeli jesteś właścicielem firmy marketingowej dodaj wpis darmowy lub wpis premium w naszym katalogu stron www.

Artykuły

28-01-2015

Rodzaje wierszy

Wiersz, czyli tekst, którego struktura opiera się na powtarzających się odcinkach o takich samych właściwościach.Jest to utwór charakteryzujący się swoistą kompozycją językową, gdzie każdy wers pełni funkcję wierszotwórczą i w którym wykorzystuje się różnego rodzaju środki stylistyczne.

 

Każdy wiersz jest zbudowany z kilku zasadniczych elementów. Są to: strofy, wersy w strofie, sylaby w wersie, rymy, rytm. Ponadto każdy wiersz, ze względu na zastosowanie pewnych środków, może mieć inny styl. Dlatego wyróżnia się kilka podstawowych typów wierszy:

 

  • wiersz biały,
  • wiersz wolny,
  • wiersz stychiczny,
  • wiersz stroficzny,
  • wiersz toniczny,
  • wiersz sylabiczny,
  • wiersz sylabotoniczny.

 

Wiersz biały to bardzo charakterystyczny rodzaj wiersza z racji tego, iż nie posiada żadnych rymów. Wiersz wolny to z kolei stosunkowo współczesna forma poezji, która wyróżnia się bardzo swobodnym, aczkolwiek celowym układem wersów, w których często pojawia się nieregularna liczba sylab. Z kolei wiersz stychiczny, zwany również ciągłym, to rodzaj utworu, który rzadko występuje w krótkiej formie. Charakteryzuje się ciągłością oraz faktem, iż nie posiada zwrotek. Ten rodzaj wiersza jest często wykorzystywany w poematach i eposach.

 

Wiersz stroficzny to natomiast tekst zbudowany na zasadzie wyraźnych granic pomiędzy poszczególnymi strofami. Dalej, wiersz toniczny, to rodzaj utworu, w którym występuje taka sama liczba akcentów w każdym wersie, ale ich rozkład nie jest stały. Akcent to po prostu zaznaczona intonacja, która, w większości przypadków, pada na przedostatnią sylabę wersu. Dzięki zastosowaniu regularnego układu, wybija się rytm konkretnej strofy.

 

Kolejny rodzaj wierszy to wiersz sylabiczny, czyli taki, który został zbudowana na zasadzie stałej liczby sylab w każdym wersie, stałego akcentu na przedostatniej sylabie wersu, średniówki (tj. miejsca podziału wewnątrz wersu) na wersach dłuższych niż ośmiozgłoskowce, a także rymów żeńskich. Natomiast wiersz sylabotoniczny to utwór o stałej liczbie sylab w wersach i stałym miejscu sylab akcentowanych. Od wiersza sylabicznego odróżnia go miejsce, w którym pojawia się akcent. W wierszu sylabicznym pada on na przedostatnią sylabę od końca, natomiast w wierszu sylabotonicznym może on wystąpić w dowolnym miejscu, jednak we wszystkich wersach w tym samym.

 

Artykuł powstał we współpracy z http://opublikuj.net/